NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ HEP BİRLİKTE MEYDANLARA! DAYANIŞMAYLA 1 MAYIS`A! ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   ARAMA   genç-İMO ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA


genç-İMO Ana Sayfa

16 OCAK 2019, ÇARŞAMBA   

 

HEP BİRLİKTE MEYDANLARA! DAYANIŞMAYLA 1 MAYIS`A!

    Yayına Giriş Tarihi: 27.04.2015  Güncellenme Zamanı: 27.04.2015 12:04:54  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 27.04.2015 11:55:54

Her 1 Mayıs`ta olduğu gibi bu sene de, İşçi ve Emekçi Bayramı`mızı kutlamak için genç-İMO olarak kentlerimizdeki meydanlarımıza ve TMMOB kortejlerinde yerimizi almaya tüm inşaat mühendisliği öğrencilerini çağırıyoruz.

Hep birlikte meydanlara! Dayanışmayla 1 Mayıs`a!

Tüm dünyada sanayi devrimiyle oluşan işçi sınıfı, çalışma koşullarının zorluğundan rahatsızlığını dile getirmiş ve tek başlarına seslerini duyuramamışlardır. İlk olarak 1856`da başlayan ve yıllar içinde birçok kez tekrarlanan işçi direnişleri ve grevler, işçi sınıfının haklı taleplerini dile getirmiştir. Toplu işçi hareketlerinin artması ve amaçlarına ulaşması, sendikaların oluşumunu ve sendikalar yoluyla örgütlenmenin, az ama güçlü olan sermaye sahipleri karşısında işçi sınıfının gücünü kanıtlamıştır. İlk olarak günlük 8 saat mesai talebiyle başlayan, daha sonra sosyal haklar, ücretler, çalışma koşulları vb. şikayetlerin dile getirilmesiyle emekçilerin hak ettiği şartlarda çalışması sağlanmıştır.

150 yıldan fazladır süregelen bu mücadele, günümüzde birçok ülkenin her yıl 1 Mayıs`ı Dünya İşçi ve Emekçiler Bayramı olarak kutlamasıyla devam etmektedir. Her 1 Mayıs`ta emeğimizi ve mücadelemizi meydanlara taşıyarak, işçi sınıfının direnişini kutlar ve örgütlü gücümüzü gösteririz. TMMOB`nin de her yıl öncülüğünü yaptığı 1 Mayıs kutlamalarında mühendis, mimar ve şehir plancıları olarak bizler, meslek odası çatısı altında mesleğimize, emeğimize ve dayanışmamıza sahip çıkarız.

İnşaat Mühendisliği öğrencileri olarak, yurtta ve tüm dünyada gelecekteki mesleğimizin çalışma koşullarının bilincindeyiz. Ülkemizde inşaat sektörünün ivmeli yükselişiyle beraber artan işsizlik, azalan maaşlar, olumsuz çalışma koşulları, sosyal hakların sınırlandırılması ve emeğin yok sayılması karşısında meslek odamız İnşaat Mühendisleri Odası ile birlikte örgütlenerek tüm bu olumsuzluk ve haksızlıklara boyun eğmeyeceğiz. TMMOB ve İnşaat Mühendisleri Odası var olduğu sürece haklı direnişimize devam edeceğiz ve meydanlarda sesimizi yükselteceğiz.

Soma ve Ermenek`teki iş cinayetlerini, Mecidiyeköy`deki asansör katliamını ve birçoklarını unutmadık, unutmayacağız ve her daim hatırlatacağız. İşçi ve emekçinin kanıyla lekelenen paranın ve iktidarın karşısında duracağız. Kentlerimizi ve yaşam alanlarımızı ranta dönüştüren anlayışa dur diyeceğiz. Üniversitelerimizin bilim yuvası olmasından uzaklaştırarak, öğrencinin ve akademisyenin haklarını elinden alan aynı zamanda sermayeye hizmet ettiren iktidar sahiplerine izin vermeyeceğiz.

genç-İMO 8. Dönem Öğrenci Konseyi olarak, her 1 Mayıs`ta olduğu gibi bu sene de, İşçi ve Emekçi Bayramı`mızı kutlamak için kentlerimizdeki meydanlarımıza ve TMMOB kortejlerinde yerimizi almaya tüm inşaat mühendisliği öğrencilerini çağırıyoruz. Bilime, mesleğimize, emeğimize ve dayanışmamıza sahip çıkmak için alanlarda örgütlü gücümüzü göstereceğiz.

Hep birlikte meydanlara! Dayanışmayla 1 Mayıs`a!

genç-İMO 8. Öğrenci Konseyi

 

 


Tüm Genç İMO - Gündem »

Bu 27.04.2015 gününden itibaren 252 defa okunmuştur.

Sayfayı Yazdır