NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ NÜKLEERE İNAT, YAŞASIN HAYAT! ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   ARAMA   genç-İMO ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA


genç-İMO Ana Sayfa

16 OCAK 2019, ÇARŞAMBA   

 

NÜKLEERE İNAT, YAŞASIN HAYAT!

    Yayına Giriş Tarihi: 12.05.2015  Güncellenme Zamanı: 12.05.2015 16:51:28  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 12.05.2015 16:48:03

Günümüzün ve geleceğin en önemli kaynaklarından biri olarak kabul edilen nükleer enerji, aynı zamanda en tehlikeli, en yıkıcı ve en ölümcül sonuçlar doğuran, çevresel ve yaşamsal risk taşıyan , bir enerji üretim biçimidir.

Nükleere inat, yaşasın hayat!

Bilindiği gibi 29 yıl önce 26 Nisan günü Ukrayna`nın Çernobil kentinde bulunan Nükleer santralde bir kaza meydana gelmiş, 20 yüzyılın ilk nükleer felaketi olarak kabul edilen kaza, insanlık için tam bir yıkım anlamına gelmiş, derin ve kalıcı etkiler bırakmıştır.
 
Günümüzün ve geleceğin en önemli kaynaklarından biri olarak kabul edilen nükleer enerji, aynı zamanda en tehlikeli, en yıkıcı ve  en ölümcül sonuçlar doğuran, çevresel ve yaşamsal risk taşıyan , bir enerji üretim biçimidir.
 
Bizler nükleeri Çernobil`den Karadeniz`e yayılan ölüm dalgası ile tanıdık. Türkiye`de Çernobil denince akıllara Karadeniz, Karadeniz denince radyoaktif çaylar, sakat doğumlar, kanser hastaları ve ölümler geliyor. Dönemin siyasetçilerinin dalga geçer gibi canlı yayında çay içtiğini de hatırlıyoruz Çernobil nükleer santralinin kurucusu Rusya`nın Mersin Akkuyu Nükleer Santral yapımını üstlenmesi bir başka tuhaflığa işaret etmektedir.
 
TMMOB ve İnşaat Mühendisleri Odası, insan merkezli bir enerji kaynağı olmaması nedeniyle Akkuyu nükleer santrali için yıllar önce uyarılarını yapmış; santralin yeri ile ilgili bilimsel verilerin nükleer reaktör kurulmasına elverecek olumluluk ve netlikte olmadığını vurgulamış, santralin kurulacağı yerin yakınından geçen Ecemiş Fayı‘nın sismik karakteri konusunda ciddi kaygılar yaratacak bilimsel araştırmaların olduğunu ifade etmiştir. Fay hattı üzerinde inşa edilen Akkuyu nükleer santrali insanlık için büyük bir tehlike teşkil etmektedir.
 
Bir başka örnek ise Japonya‘da 11 Mart 2011 tarihinde 8,9 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş ve sonrasında oluşan tsunami nedeniyle de on binlerce insan yaralanmış ve  yaşamını yitirmiştir. Deprem sırasında nükleer santrallerde patlama meydana gelmiş, patlamalardan bir süre sonra santrallerde yangın çıkmıştır. Çıkan yangın sonucunda  Fukuşima‘daki nükleer santral ile  Daiichi santralinden radyasyon sızıntısı başlamış ve Japonya, tarihinin en büyük doğal afetini yaşamıştır. Nükleer santraller her zaman nükleer tehlike potansiyeli taşımaktadır. Nedeni ne olursa olsun, yapımında ve işletilmesinde yapılacak küçük bir hata, telafi edilmesinin mümkün olmayacağı sonuçlara yol açmaktadır.
 
Dünyanın pek çok ülkesi nükleer santralle ilgili önlem alma sürecini hızlandırmış, kurulu santrallerin kaldırılması, planlananların iptal edilmesi doğrultusunda çalışmaları başlatmıştır.
 
Almanya, Japonya‘ da yaşananlardan sonra risklerin göz ardı edilemeyeceğini ifade ederek 7 nükleer santralini geçici olarak kapatmış, İsviçre ise 3 nükleer santral projesini askıya almıştır. AB ve Rusya mevcut nükleer santrallerini güvenlik denetimden geçirmeye başlamıştır.

genç-İMO 8. Dönem Öğrenci Konseyi olarak kar ve paranın insanlığın geleceğinden daha önemli olmadığını ve insan hayatının ticarileştirilemeyeceğini savunuyoruz. Sinop ve Akkuyu nükleer santrallerinden kazanacakları paranın, üretecekleri enerjinin, insan hayatından, insanlığın geleceğinden daha önemli olmadığını biliyor ve buna göre hareket ediyoruz.  Enerji politikalarımızı, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji politikalarından yana çevrilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
 
Yağma, talan ve katliam projelerine karşı doğayı ve yaşamı savunmak için, nükleere karşıyız. Yaşamımızı, havamızı, suyumuzu, toprağımızı, tüm canlıları, yüzyıllar boyunca radyasyona mahkum etmiş olan Çernobil katliamının 29. yılında,  para hırsı için yaşamlarımız üzerinde oyun oynayanların karşısındayız. Emperyalist güçlerin dayattığı nükleer santrallere karşı Mersin ve Sinop halkının yanındayız.
 
genç- İMO 8.Dönem Öğrenci Konseyi


Tüm Genç İMO - Gündem »

Bu 12.05.2015 gününden itibaren 258 defa okunmuştur.

Sayfayı Yazdır