NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ NE DARBE NE DİKTA BAĞIMSIZ DEMOKRATİK TÜRKİYE ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   ARAMA   genç-İMO ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA


genç-İMO Ana Sayfa

16 OCAK 2019, ÇARŞAMBA   

 

NE DARBE NE DİKTA BAĞIMSIZ DEMOKRATİK TÜRKİYE

    Yayına Giriş Tarihi: 27.07.2016  Güncellenme Zamanı: 27.07.2016 17:05:12  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 27.07.2016 17:04:34

genç-İMO 9.Dönem Öğrenci Konseyi tarafından 27 Temmuz 2016 tarihinde yapılan açıklama.

NE DARBE NE DİKTA BAĞIMSIZ DEMOKRATİK TÜRKİYE

2002 yılına kadar tüm devlet kurumlarına cemaatin sızma girişimi 2002 yılından sonra oldukça hızlanmış neredeyse tüm devlet kurumları cemaate teslim edilmiştir. İktidar, en iyi dostu olan cemaatle birlikte ülkemizi yiyip bitirmiş ve birçok insanımızın geleceği karartılmıştır.

2011 YGS`deki şifreler, KPSS ve askeri lise sınav sorularının çalınması gibi olaylarda  kendi yandaşlarını geleceğin kadrolarını oluşturmak adına İktidar-Cemaat ittifakı biz emekçi çocukların geleceğini çalmıştır.

Emekçi ailelerin çocukları yüksek dershane fiyatlarını ödeyerek dershanelere gitmiş olmalarına rağmen İktidar-Cemaat ittifakı eşit olmayan bir anlayışla kendi kadrolarını şifreler dağıtarak üniversitelere sokmuştur. Üniversitelerden mezun olan öğretmenler, mühendisler, savcı ve hakimler de önceden verilen sorular nedeniyle tüm devlet kadrolarına rahatlıkla yerleştirilmişlerdir. Bu sayede kamu kurumları liyakata dayalı bir kadrolaşma yerine cemaate dayalı bir kadrolaşma anlayışıyla doldurulmuş olduğu için binlerce insanın emeği gasp edilmiştir.

İktidar-Cemaat arasında ortaya çıkan anlaşmazlık yıllardır iktidarı ele geçirmek için kadrolaşan cemaat uzantılı askerler,15 Temmuz gecesi darbe girişiminde bulunmuşlardır.

Yıllar boyunca çeşitli kumpas ve düzmece davalarla tasfiye edilen askeri kadrolara kendi kadrolarını yerleştirmişlerdir. Bugün yaşadığımız olaylar ve darbe girişimi yıllarca beslenen ve desteklenen inanç temelli bir politikanın uzantısı olarak şekillenmiştir.

Gezi sürecinde sokağa çıkanları terörist ilan edenler ve bunların üzerine ağır silahlarla saldıranlar;15 Temmuz gecesi sokağı hatırlamış ve demokrasinin korunması için halkı   sokağa çağırmışlardır.

15 Temmuz darbe girişimi gününe kadar iktidar; demokrasinin, özgürleşmenin, toplumsal barışın önünü açmak yerine kendisine muhalif herkesi sindirmek amacıyla bir dizi yasal düzenlemelerin uygulayıcısı olmuştur. Bugün de daha baskıcı bir düzenin aracı olan Olağanüstü Hal Yasasını (OHAL)yürürlüğe sokmuşlardır.

Darbe girişiminde bulunanlar dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle göz altına alınanlar, hukukun üstünlüğü ve insan hakları ilkeleri  dikkate alınarak yargılanmalıdırlar. Hiç kimseye işkence yapılmamalı adil bir yargılama düzeni oluşturulmalıdır. Kumpas yapanlara bile kumpas kurulmamalıdır.

Ayrıca 15 Temmuz Darbesi nedeniyle hiçbir kimse keyfi nedenlere dayalı olarak  görevden alınmamalı objektif nedenlere bağlı olarak görevden alınanların yerine de liyakat esasına dayalı bir görevlendirme yapılmalıdır.

9.Dönem Öğrenci Konseyi olarak üyelerimizi demokratik, özgür, laik ve barış içinde yaşayan bir ülkeyi yeniden kurmaya; ayrıca bilimsel bir eğitim düzeninin kurulması için tüm demokrasi sevdalısı güçlerle birlikte mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

 

NE DARBE NE DİKTA BAĞIMSIZ DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE

genç-İMO 9.Dönem Öğrenci Konseyi


Tüm Genç İMO - Gündem »

Bu 27.07.2016 gününden itibaren 467 defa okunmuştur.

Sayfayı Yazdır