NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ 1 MAYIS’TA HAYATIN HER ALANINDA ÖRGÜTLÜ MÜCADELEYİ BÜYÜTMEYE DAVET EDİYORUZ. MESLEĞİMİZ VE MEMLEKETİMİZ İÇİN SORUMLULUK ALMAYA DAVET EDİYORUZ. ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   ARAMA   genç-İMO ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA


genç-İMO Ana Sayfa

18 OCAK 2019, CUMA   

 

1 MAYIS’TA HAYATIN HER ALANINDA ÖRGÜTLÜ MÜCADELEYİ BÜYÜTMEYE DAVET EDİYORUZ. MESLEĞİMİZ VE MEMLEKETİMİZ İÇİN SORUMLULUK ALMAYA DAVET EDİYORUZ.

    Yayına Giriş Tarihi: 29.04.2017  Güncellenme Zamanı: 29.04.2017 20:03:15  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 29.04.2017 20:02:59

Genç -İMO 1 Mayıs açıklaması.

1 MAYIS`TA HAYATIN HER ALANINDA ÖRGÜTLÜ MÜCADELEYİ BÜYÜTMEYE DAVET EDİYORUZ. 
MESLEĞİMİZ VE MEMLEKETİMİZ İÇİN SORUMLULUK ALMAYA DAVET EDİYORUZ.

Bizler inşaat mühendisliği öğrencileriyiz. Ülkenin farklı yerlerinde hepimiz inşaat mühendisliği eğitimi almaktayız. Gelecekteki mesleğimizin çalışma koşullarının bilincindeyiz. Ülkemizde artan inşaat mühendisliği bölümlerinin bilincindeyiz. Bölümlerimizde artan kontenjanların bilincindeyiz. Bu sebeplerden mesleğimizde artan işsizliğin bilincindeyiz. Her geçen gün daha kötüye giden piyasa koşullarının bilincindeyiz. Gelecekte bizi bekleyen karanlığın bilincindeyiz. Daha nice sorunların bilincindeyiz ve bu gidişata hayır  diyoruz.
Sevgili arkadaşım bizler inşaat mühendisi adaylarıyız. Mesleğimizin niteliksizleştirilmesine karşı, artan işsizliğe karşı, olumsuz çalışma koşullarına karşı ve emeğimizin yok sayılmasına karşı, kadın cinayetlerine karşı meslek odamız İnşaat Mühendisleri Odası ile birlikte örgütlenerek tüm bu olumsuzluk ve haksızlıklara karşı hayır demek için, HAYIR`ı büyütmek için 1 Mayıs`ta meslek odamız ile birlikte sokaklarda olalım.

Amerikalı işçilerin 8 saatlik iş günü talebiyle, 1886 yılında başlattığı eylemlere düzenlenen saldırının yıl dönümü olan 1 Mayıs, 1889 yılında İkinci Enternasyonalin kararıyla işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak ilan edildi.
1 Mayıs Türkiye`de uzun yıllar yasaklı olurken, 1977 yılında Taksim`de yapılan kutlamalara düzenlenen saldırıyla Taksim 1 Mayısı, tarihe ‘Kanlı 1 Mayıs` olarak geçmiştir. Ekonomik ve demokratik hakları için Taksim Meydanında buluşan 500 bin emekçinin üzerine kurşunlar sıkılmış, saldırıda 34 işçi hayatını kaybetmiştir.
Ülkemizde hala 8 saatlik iş günü uygulanmamakta ve üretici sınıf ağır koşullarda çalışmaktadır.
Ülkemizde her geçen gün artarak devam eden işçi ölümlerine, iş kazalarına dur demek için ,emeğimizi, doğamızı, yaşam alanlarımızı , barışı , demokrasiyi, laikliği ve özgürlüğümüzü savunmak için genç-İMO 10. Konsey olarak emek, demokrasi ve barış şiarıyla 1 Mayıs`ta üyelerimizi alanlara çağırıyoruz.
1 Mayıs`larda saldırılar sonucu hayatını kaybeden tüm emekçileri saygıyla anıyoruz.


Tüm Genç İMO - Gündem »

Bu 29.04.2017 gününden itibaren 464 defa okunmuştur.

Sayfayı Yazdır